MySQL Veritabanında Para Değerini Saklama

Öncelikle Selamun Aleyküm arkadaşlar, ben Erdem AYDIN 😀 [bknz] gece gece saat 2’de böyle bir makale paylaşımı neden yaptığımı merak edebilirsiniz, bir proje için mysql veritabanında para değerleri (ondalık değerler) saklamam gerekiyordu, fakat bu durum beklediğim kadar basit olmadı. Bunun için elbette INT veri türü kullanabilirdim ancak INT veri türünde ondalık rakam girişinin yapılamadığını biliyoruz. Bknz: 49.99 gibi bir değeri INT veri türüne sahip bir hücreye girdiğimde, bu sayıyı direk olarak, 50 sayısına tamamlamakta.

Yapacağım projede, para değerlerine göre listeleme özelliği de olacağı için, text veya varchar kullanamıyorum maalesef. (toplama işini php ile bir şekilde halledilebilirdi.). Bunun üzerine biraz araştırma yaptığımda, decimal türünün bazı özelliklerini keşfettim.

MYSQL DECIMAL İLE PARA DEĞERİ SAKLAMAK

MySQL DECIMAL kullanımı gayet basit. Tabloya yeni bir alan eklerken türü DECIMAL seçmelisiniz. Uzunluğa ise 10,2 türünde giriş yapmalısınız. Bunun anlamı, naktadan (.) önce 10, ve sonrasında ise 2 rakamın yer alacağıdır. Yani girebileceğim maksimum değer 9999999999.99 olacaktır. (proje kapsamına göre değeri yükseltebilirsiniz. :D)

Noktadan önce maksimum 65 ve sonrasında ise yine maksimum 30 rakam tanımlayabiliyorsunuz.

Unutmayın!: Para değeri girerken, virgül değil, nokta ile ayırın.

Teşekkürler.